About Pina

Pina Berlin profil Foto, Singer-songwriter, Sängerin, Musikerin
Pina Berlin, 2020, Picture by Anchu John
Pina Berlin, 2023, Picture by Jannik Steusloff
Pina Berlin, 2023, Picture by Jannik Steusloff
Pina Berlin, 2023, Picture by DeGrate Photography
Pina Berlin, 2023, Picture by DeGrate Photography

OFFICIAL BIO:

Pina Berlin  is a singer-songwriter born in Bursa, shaped in Istanbul, living and growing in Berlin since 2010. She started her vocal education with classical singing in Istanbul and has studied with great jazz musicians from Berlin, Istanbul, and Massachusetts. Her solo-project ‘Pina Berlin’ focuses on human interaction and finding a life path from a self-criticizing, yet motivational point of view. Pina describes her music as “Motivational-Progressive-World-Pop”, with influences ranging from rock, folk, pop, jazz, Brazilian music, to oriental rhythms. Being in the middle of countries, professions, cultures, perspectives, and genres was her choice; as challenging as it was to strike a balance and a real self, never really choosing a side – and trying to understand all. In a very busy and individualistic world, Pina has made it her mission to help her audience empathize, to spread positivity and hope through her music.  A key component of her performance is the invitation she extends to her audience to sing and seek with her. She’s currently working on the release of her debut album and was nominated for the best song in adult contemporary category at ISC, and best video at PBIMA with her debut single, “I’ll be Missing You”.

 

PLAYFUL BIO:

Pina Berlin is a singer-songwriter soul who was set free in the magical musical air of Berlin. It is the solo project of the singer songwriter Pinar Tatlikazan after singing and playing in different bands in Berlin through the years. And 10 years after she moved from Istanbul to Berlin finally Pina Berlin was born and is recording her debut album.

 

 She started off with memorizing Ella Fitzgerald and Chet Baker solos when she was a little girl, sang in the Rock/Jazz Band of her school and built her voice with a classical training with Tülay Uyar from 2007 to 2010. She took classes with Cathy Hole at the Jazz Department of the University of Massachusetts in Amherst (US) and workshops with Sheila Jordan after which she started to prepare for the music schools in Germany with the StuVo in Berlin where she worked with Andreas Schmidt, Martina Gebhardt and participated in workshops of Celine Rudolph.

 

After exploring different genres with her bands "Savoir Vivre" (vocalist at Gypsy Jazz Collective), "S-Bahn'a Bin" (vocalist in the türkish jazz band) "Brass Kartoffeln" (Tenor saxophone in the Brass Band), singing background vocals to the studio albums of rock bands "Radiorgasmo" and "Las flores Molestas" and paving the stages of Berlin's jam sessions she got influenced by multiple genres from jazz to world music, from tango to rock, from folk to oldies, from brasilian music to oriental rhythms and psychedelic vibes. Standing on stage since she was 10 years old with the school theater, her passion for the direct contact to her listeners and the storytelling never ceased. Her need for stagework grew even more after her appearances at Klunkerkranich and Karneval der Kulturen with "S-Bahn'a bin" and Bi Nuu with "Gazino Maxim".

 

 Hungry to accompany herself she started to play a ukulele in 2013 and ever since she has been writing her own songs and has been recording ideas for the arrangements on her phone in the bathroom of her dayjob. Finally in 2020 she started working with the producer Fico Jessen to record her debut album! While recording she is also planning a stage design for the concerts after the release coming up in the spring of 2021. Her time in the architecture school awoke her need and inspiration to combine the musical experience with the visual space, which she first realized with her masters thesis on the perception of the public spaces through the interaction of visual and aural elements. She just wants to reach all the human senses all at one time to get her music under your skin, make her music a holistic experience and make her audience feel!

 

 This colorful dream world of sounds promises a moment for yourself to go into your heart, to feel the sexy shaking through your body or to feel inner tears with her ballad, but still at the end of the song you will feel the hope and positivity that leaves one with a spark of light in one's heart.

 

TÜRKCE SANATÇI BIYOGRAFİSİ:

Pınar Tatlıkazan, Bursa'da doğmuş, İstanbul'da İstanbul Erkek Lisesi'ni bitirmiş, 2010'da mimarlık eğitimi için Berlin'e taşınmış ve hala Berlin'de yaşayan bir şarkıcı ve şarkı yazarıdır. Müzik eğitimine lise yıllarında Tülay Uyar ve Göknur Kara ile başlayan Pınar, University of Massachusetts Amherst'ün caz departmanında Cathy Hole ve Sheila Jordan ile çalışmasının ardından Berlin'de müzik okulu hazırlık kurslarına burslu kabul edilip Andreas Schmidt, Céline Rudolph ve Martina Gebhardt gibi isimlerle çalışmıştır. 2010'dan beri çeşitli projelerle Berlin'in aralarında Werkstatt der Kulturen, Heimathafen Neukölln, Bi-Nuu, Klunkerkranich, Karneval der Kulturen’in de bulunduğu büyük sahnelerinde söylemiştir. Bunların arasında Türkiyeli veya Berlin doğumlu Utku Yurttaş, Yurdal Çağlar, Turgay Ayaydınlı ve Aziza A da bulunmaktadır. Bugünlerde ise Fico Jessen, Roland Satterwhite ve Aarón Castrillo ile kaydettiği ilk albümünün yayın hazırlıklarının yanı sıra müziksel gelişimine Elif Çağlar, Can Çankaya ve Katarina Holmberg ile devam ederken Berlin'deki müzik okulu Werk9'da vokal dersleri vermektedir.

Sanatçı, Pina Berlin sanatçı adı altında rock, folk, pop, caz, oryantal ritimler ve Brezilya müziğinden etkilenerek bestelediği müziğini "Motivasyonel-Progresif-Dünya-Popu" olarak tanımlıyor. Anlattığı hikayelerin odağı insan etkileşimi ve özeleştirel ancak motivasyonel bir bakış açısıyla hayatta dengeyi bulma mücadelesidir. Dinleyicilerini birlikte şarkı söylemeye ve sorgulamaya daveti Pina'nın performanslarının ana noktalarından biridir.

Bir çok türe dokunan müziği ve kullandığı çeşitli vokal stilleri, Pina Berlin'in herkesi anlamaya çalışan, taraf seçmekte zorlanan, ülkelerin, mesleklerin, kültürlerin, bakış açılarının ve türlerin ortasında olma durumunu yansıtıyor. Herkesin yoğun olduğu ve giderek bireyselleşen bir dünyada Pina, dinleyicilerinin empati kurmasına yardımcı olmayı, müziği aracılığıyla pozitiflik ve umut yaymayı kendine misyon edinmiştir.