Pina BERlin KİMdİr?

Pina Berlin profil Foto, Singer-songwriter, Sängerin, Musikerin
Pina Berlin, 2020, Picture by Anchu John
Pina Berlin, 2023, Picture by Pigeoning Productions
Pina Berlin, 2023, Picture by Pigeoning Productions

Pina Berlin şarkıcı ve söz yazarı Pınar Tatlıkazan’ın solo projesidir. Bursa'da doğup, İstanbul'da liseye gittikten sonra 2010'da mimarlık eğitimi için Berlin'e taşınmış sanatçı halen Berlin'de yaşamaktadır. Müzik eğitimine lise yıllarında Tülay Uyar ve Göknur Kara ile başlayan müzisyen, University of Massachusetts'de Cathy Hole ve Sheila Jordan ile çalışmasının ardından Berlin'de Andreas Schmidt, Céline Rudolph ve Martina Gebhardt gibi isimlerle ve Türkiye'de Elif Çağlar, Ece Göksu, Can Çankaya ile çalışmıştır.


2013'den itibaren çeşitli projelerle aralarında Bova Sahne, Bırdland Hamburg, Werkstatt der Kulturen, Heimathafen Neukölln, Bi-Nuu, Klunkerkranich, Karneval der Kulturen’in de bulunduğu mekanlarda sahne almıştır. Projelerde çalıştığı isimler arasında Utku Yurttaş, Yurdal Çağlar, Turgay Ayaydınlı ve Aziza A da bulunmaktadır. İspanyol/alman müzisyen Fico Jessen'ın yapımcılığını üstlendiği albümünün yayın çalışmaları ile ilgindiği şu günlerde müziksel gelişimine Elif Çağlar, Can Çankaya ve Katarina Holmberg ile devam etmektedir.


Müzisyen, Pina Berlin sanatçı adı altında rock, folk, pop, caz, anadolu ve Brezilya ritimlerınden etkilenerek bestelediği müziğini "Motivasyonel-Progresif-Dünya-Popu" olarak tanımlıyor. Bir çok türe dokunan müziği ve kullandığı çeşitli vokal stilleri, Pina Berlin'in herkesi anlamaya çalışan, taraf seçmekte zorlanan, ülkelerin, mesleklerin, kültürlerin, bakış açılarının ve türlerin ortasında olma durumunu yansıtıyor. Herkesin yoğun olduğu ve giderek bireyselleşen bir dünyada Pina, dinleyicilerinin empati kurmasına yardımcı olmayı, müziği aracılığıyla pozitiflik ve umut yaymayı kendine misyon edinmiştir.